<
>
9 to 5 Seating High-Back Conference & Management - Green Seat Color - Fabric Seat Material - Green Back Color - Fabric Back Material - High Back - 5-star Base - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | High-Back Conference & Management |
| Width | 24.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27.5" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 47" |
| Features | Durable ~ Ratchet Back ~ Comfortable ~ Reinforced ~ Upholstered Back ~ Heavy Duty ~ Tilt Lock ~ Resilient ~ Swivel Tilt Control ~ Arm Width Adjustment ~ Back Height Adjustment |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Overview
Bristol High Task Chair provides a classy, professional touch to any space with its leather-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Sit in a relaxed position using fixed, cantilever arms. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Chair also features a four-position tilt lock, side knob tension adjustment, 2:1 back-to-seat tilt ratio and 360-degree swivel. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 250 lb.
