‹ Prev
Next ›
Avery® Print to the Edge Shipping Label 1-1/4"x3-3/4" 300 Labels (6879) - 1 1/4" Width x 3 3/4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte - White - Paper - 12 / Sheet - 25 Total Sheets - 300 Total Label(s) - 300 / Pack
- Provide vivid color and sharp text for brilliant, high-resolution color images.
- Ideal for mailings, messages, invitations and announcements.
- Guaranteed printer performance in HP, Canon®, Epson® and other popular printers.
- 8.5" x 11" sheets.
$25.31
Product Details
General Information
| Label Width | 3 3/4" |
| Label Length | 1 1/4" |
| Finishing | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 12 |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 300 |
| Product Name | Print to the Edge Shipping Label 1-1/4"x3-3/4" 300 Labels (6879) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 300 / Pack |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Overview
Labels can be printed with vivid color and sharp text and are ideal for special mailings, messages, invitations and announcements. Easy to customize with free templates and designs using Avery Design & Print. 8.5" x 11" sheets for color laser and inkjet printers.