23% Off
‹ Prev
Next ›
Avery® Removable Labels, 1/2" x 3/4" , Neon, 525 Total (6721)
Ships in 10-14 Business Days
Non-Returnable
- Manage and identify items efficiently with bright rectangle labels that allow for effective color-coding and organizing for home, office or school
- Brightly colored small label stickers are ideal for document and inventory control, routing, organizing, highlighting, price marking, scheduling and more
- Rectangular labels hold strong with removable adhesive designed to stick firmly but will peel away cleanly and easily when needed
- Handwrite directly on sticker labels for quick and easy personalization; label sheets are not printer compatible
- Perfect for color-coding, price labels, bin labels, kids labels, moving labels and more
- Item includes 525 1/2" x 3/4" blank label stickers in neon green, orange, pink and yellow
$80.73
LIST: $105.48
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Removable |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 3/4" |
| Label Width | 1/2" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 525 |
| Number of Sheets | 21 |
| Number of Labels per Sheet | 25 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | Neon Pink ~ Neon Yellow ~ Neon Orange ~ Neon Green |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 525 / Pack |
| Product Name | Removable Labels, 1/2" x 3/4" , Neon, 525 Total (6721) |
| Features | Removable ~ Residue-free |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Color Coded Label |
Overview
Color-code files, documents, schedules, planners and more using these Removable Color-Coding Labels in neon colors. They are ideal for document/inventory control, routing, organizing, highlighting, price marking, scheduling and more. With their removable adhesive, the labels stick firmly but still remove cleanly. They're handwrite only with a ballpoint pen or permanent marker. Each sheet includes 25 rectangular labels (1/2" x 3/4"). Pack contains 525 labels.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.