4% Off
‹ Prev
Next ›
Avery® UltraDuty™ GHS Chemical Labels 3?" x 5" , for Laser Printers - 3 1/2" Width x 5" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Film - Water Resistant - 4 / Sheet - 50 Total Sheets - 200 / Box
- Waterproof and resistant to chemicals, abrasion, sun, tearing, and harsh temperatures.
- Ideal for labeling drums, totes, pails, jugs and bottles.
- High-performance adhesive.
$96.06
LIST: $99.75
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 5" |
| Label Width | 3 1/2" |
| Shape | Rectangle |
| Number of Labels per Sheet | 4 |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Product Line | UltraDuty |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Product Name | UltraDuty™ GHS Chemical Labels 3?" x 5" , for Laser Printers |
| Features | Permanent Adhesive ~ Chemical Resistant ~ Abrasion Resistant ~ Temperature Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Warning Label |
Overview
Waterproof and resistant to chemicals, abrasion, sun, tearing, and harsh temperatures. High-performance adhesive. Ideal for labeling drums, totes, pails, jugs and bottles.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.