<
>
Boss Heavy Duty Guest Chair - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Frame Color - Metal Frame Material - Sled Base - Black - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Frame Material | Metal |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Sled |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Heavy Duty Guest Chair |
| Width | 23" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24" |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Height | 34" |
| Features | Heavy Duty |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Chair |
Overview
This heavy-duty guest chair is upholstered with Caressoft vinyl that gives you the look and feel of leather, yet is more durable and can be cleaned easily with a damp cloth. Padded, stationary arms are ergonomically shaped for comfort through extended use. The chair is at a fixed height and sits on a sturdy, stationary sled base. Its sleek style offers a minimalist seating option for most any room or office. Guest chair supports up to 300 lb.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
