17% Off
‹ Prev
Next ›
Bostitch Stowaway Utility Cart - 2 Shelf - 250 lb Load Capacity - 4 Casters - 35" Width x 37.25" Depth x 22" Height - Chrome - 1 Each
- Ideal for use in retail stores, offices, garages, hospitals and more.
- Dual shelves provide 1,300+ square inches of storage space.
- Patented folding design takes up 4x less space.
- Tough, chrome-plated construction for ultimate durability.
- Handles a maximum capacity of 500 lbs.
- Folds and unfolds in seconds with secure safety locks.
- Six swivel non-marring caster wheels (two locking) for skid-free maneuverability.
$501.86
LIST: $605.69
Product Details
General Information
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Chrome |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Product Name | Stow-Away Utility Cart |
| Weight (Approximate) | 41 lb |
| Width | 35" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 37.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.stanleyblackanddecker.com |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Height | 22" |
Product Information
| Brand | Bostitch |
| Type | Carts |
Overview
Utility cart features a heavy-duty, chrome-plated construction with a maximum capacity of 500 lb. to handle any commercial storage applications. Dual shelves provide more than 1,300 square inches of storage space. Foldable design folds and unfolds in seconds with secure safety locks for space-saving storage. Swivel, nonmarring caster wheels provide skid-free maneuverability. Two of the wheels are lockable to prevent movement. Utility cart is perfect for retail stores, offices, garages, hospitals and more.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.