Product Details
General Information
| Board Material | Aluminum |
| Product Color | Silver |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Width | 12.5" |
| Product Name | Aluminum Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Features | Smooth Writing ~ Compact ~ Weather Resistant ~ Heavy Duty ~ Low Profile Clip |
| Length | 8.9" |
| Manufacturer | Business Source |
Product Information
| Brand | Business Source |
| Type | Clipboard |
Overview
Aluminum clipboard features a low-profile clip with a 1/2" capacity to keep your letter-size documents secure while you're on-the-go. Smooth writing surface with rounded corners and edges helps keep your handwriting neat and legible. Heavy-duty, weather-resistant construction withstands the rigors of daily use in harsh work environments. Compact size allows you to easily store this clipboard in briefcases, file cabinets, backpacks and more.