Product Details
General Information
| Board Material | Plastic |
| Product Color | Silver |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Width | 12" |
| Product Name | Plastic Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Features | Smooth Writing ~ Durable ~ Lightweight ~ Low Profile Clip |
| Length | 9" |
| Manufacturer | Business Source |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Business Source |
| Type | Clipboard |
Overview
Plastic clipboard features a low-profile safety clip with a 1/2" capacity that eliminates the possibility of accidental openings to keep your letter-size papers secure while you're on-the-go. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Sturdy plastic construction is durable yet lightweight for easy handling throughout your day. Clipboard is perfect for everyday use at home, office, school and more.