‹ Prev
Next ›
Dymo Rhino Heat Shrink Tube Labels - 23/64" Width x 59 1/16" Length - Rectangle - Thermal Transfer - Black on White - Polyolefin - 1 Each
- Flame-retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
- Industrial-strength adhesive labels won't curl or fall off. Easy-to-peel split back design makes applying labels quick and easy
- Thermal transfer printing technology, so label text won't smudge, smear, or fade
- Continuous label cassettes let you create sharp, easy-to-read labels of just about any length
- Meets MIL-M-81531, MIL-STD-202G, SAE-DTL-23053/5 (Class 1 & 3) and UL recognized as a component to UL 224
- Made in Belgium. Compatible with all Dymo Rhino label printers
$70.66
Product Details
General Information
| Label Width | 23/64" |
| Label Length | 59 1/16" |
| Product Material | Polyolefin |
| Product Color | Black on White |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Shape | Rectangle |
| Tape type | D1 |
| Customs code | 8473408000 |
| Country of origin | Belgium |
| Tape length | 1.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 36 g |
| Master (outer) case width | 131 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Shipping (inner) case width | 9.3 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 11.8 cm |
| Master (outer) case volume | 12129 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 9 mm |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Net weight inner carton | 0.180 kg |
| Gross weight inner carton | 0.223 kg |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 0.900 kg |
| Gross weight of outer carton | 1.309 kg |
| Package volume | 0.321 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Wire & Cable Label |
Overview
Heat shrink tube offers a premium method of labelling wires and cables. Simply slide the tube onto the cable and shrink snugly to the cable using a heat gun. Labels will never fall off. The cassette fits into all DYMO Rhino printers including 6500, 6000, 5200 and 5000. Industrial-grade polyolefin offers a 3:1 heat shrink ratio and the convenience of printing directly on the tubing itself.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.