<
>
Eurotech breeze FS8270 Stacking Chair - Real Red Seat Color - Fabric Seat Material - Real Red Back Color - Gray Frame Color - Steel Frame Material - Four-legged Base - Insight Real Red - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | breeze FS8270 Stacking Chair |
| Width | 25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 21" |
| Height | 33.8" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Overview
Breeze Side Chair features a contemporary design, adding a modern touch to training rooms, boardrooms and more. Contoured back supports better posture for comfortable sitting during long periods. Fabric-upholstered, cushioned seat covers are made with soft-to-the-touch fabric, providing enhanced comfort. Armrests allow you to sit in a relaxed position. Powder-coated, steel tubing creates sturdy support and protects legs from chipping. Perforated back allows air to flow freely to help you stay cool. Included casters provide easy mobility.
