Fellowes Breyta™ Laptop Stands - Up to 14" Screen Support - 8.80 lb Load Capacity - 0.50" Height x 9.25" Width x 10.50" Depth - Black - For Notebook - Adjustable Height, Ergonomic, Compact, Lightweight, Portable, Adjustable
- 12 height adjustments with unique front lift to provide additional height for ergonomic viewing comfort
- Compact, lightweight and portable design that is easy to set up and adjust – ideal for hybrid working
- Holds up to 14” laptops weighing up to 8.8lbs
- Modern and simple design aesthetics available in black and white color options
- Made from materials which are 100% recyclable through our take-back program. Please contact Fellowes Customer Service for more information
Product Details
General Information
| Product type | Laptop stand |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Maximum notebook screen size compatibility | 35.6 cm (14") |
| Number of devices supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 3.992 kg |
| Adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 127 - 203.2 mm |
| Number of adjustment positions | 12 |
| Width | 234.9 mm |
| Depth | 268 mm |
| Height | 14 mm |
| Package weight | 599 g |
| Warranty period | 5 year(s) |
Product Information
| Brand | FELLOWES INC. |
| Type | Computer accessories |
Overview
Versatile Support Engineered to accommodate laptops up to 14 inches and weighing up to 8.8 lbs, providing robust support and stability. With a sleek design and durable construction, this stand ensures secure positioning for your device, allowing you to work with confidence and focus. Height Adjustment Take control of your workspace and customise your viewing angle with a range of 12 height options. Find the perfect height that suits your work style. Effortlessly adapt to your chosen setup, minimizing strain and elevating your productivity. Ventilated Design This Breyta Laptop Stand features a thoughtfully ventilated design. The cutouts enable efficient airflow, preventing your laptop from overheating during extended usage. Experience uninterrupted performance and enhance the lifespan of your device. Portability Made Easy Designed with both stability and portability in mind, this Laptop Stand is not only robust but also conveniently portable. Take your ergonomic workstation wherever you go and ensure comfort in any environment. When flat, the laptop stand has enhanced portability making it easy to carry with you on the go.