10% Off
‹ Prev
Next ›
Fellowes ImageLast Thermal Laminating Pouches
- Prevents fading and provides superior laminate with built-in UV protection.
- High-quality, photo safe materials provide excellent clarity and durability for your most important documents.
- Features directional arrows ensuring accurate pouch insertion and jam prevention.
- Offers Jam Free performance when used with a Fellowes laminator.
- Compatible with all thermal laminator brands.
$39.99
LIST: $44.62
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Product Color | Clear |
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| Sheet Size Supported | Letter - 9" Width x 11.50" Length |
| Product Name | ImageLast Thermal Laminating Pouches |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Application/Usage | Document |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Features | Durable ~ UV Resistant ~ Fade Resistant ~ Water Resistant ~ Jam-free ~ Photo-safe ~ Dry Erase Friendly |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Overview
Premium ImageLast Laminating Pouches are designed with high-quality photo safe materials providing excellent clarity and durability. Featuring built in UV protection to prevent fading and unique directional arrows for accurate pouch insertion and Jam Free performance when used with a Fellowes laminator. Compatible with all thermal laminator brands. Use in the office, home office, school, or anywhere you would like to keep important papers preserved for years to come.