Product Details
General Information
| Capacity | 10.25 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 9.4" |
| Product Name | 41-Quart Wastebasket |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Height | 19.9" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 15.2" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Overview
Wastebasket features a high-quality, polyethylene construction for enhanced strength and durability. Rolled rim allows easy pickup and delivery to your disposal area. Sturdy construction will not dent, chip or rust for long-lasting use. 41-quart wastebasket provides ample space to hold waste to prevent frequent disposal of contents.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.