Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Total Number of Drawers | 5 |
| Product Name | Fortress Lateral File with Roll-Out Shelf |
| Width | 36" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Media Size Supported | Legal ~ Letter ~ A4 |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.6" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 69" |
| Drawer Type | File |
| Features | Leveling Glide ~ Ball-bearing Suspension ~ Interlocking ~ Heavy Duty ~ Recessed Handle |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Overview
Receding lateral file offers a total of five drawers with heavy-duty, three-piece, ball-bearing slide suspension for smooth drawer movement. All drawers above the bottom one have receding fronts for easy access to your files. Bottom drawer has a fixed front. Included hangrails accommodate side-to-side filing of letter, legal or A4-size folders. Dual lock bars secure both ends of drawers. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time. 36" wide lateral file also features a core-removable lock; full-width designer drawer pulls; four adjustable leveling guides for stabilization and reinforced double-base construction. Lateral file does not include dividers. File meets/exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.