<
>
Lorell Ratchet High-back Mesh Chair - Black Seat Color - Black Back Color - Mesh Back Material - High Back - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Angle Adjustment ~ Depth Adjustment |
| Product Name | Ratchet High-back Mesh Chair |
| Width | 28.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 27.5" |
| Height | 45" |
| Features | Seat Slider ~ Tilt Tension ~ Comfortable ~ Back Angle Adjustment |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
