Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Product Name | Utility Cart |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Height | 32" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Carts |
Overview
Utility cart features a two-shelf design to offer a convenient worksurface and spacious storage for your supplies. All shelves are surrounded with a raised lip (3-1/4" high) to keep your contents secure during transit. Industrial-strength casters allow you to maneuver with ease so you can transport your items from room to room. Durable steel construction supports up to 400 lb.