34% Off
‹ Prev
Next ›
Officemate 83100 Letter Size Wood Clipboard, 9" x 12 .5" ,Recycled Hardboard - 1" Clip Capacity - 9" x 12 1/2" Sheet Size - Clamp - Hardboard - Wood - 1 Each
- Provides a smooth surface while firmly holding papers
- Quality hardwood, smooth on both sides with beveled edges
- Holds letter size sheets
- Rust-resistant 6" clamp securely holds up to 1" of paper
- 6" coated metal spring clip
- Eco-Certified for sustainable use of wood fiber.
- Made from 100% recycled or recovered wood content
$3.19
LIST: $4.80
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 12 1/2" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Hardboard Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Clip Capacity | 1" |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Clipboard |
Overview
Hardboard letter size clipboard made from 100% recycled/recovered wood fibers. 9" width x 12?" height x 2" depth. Strong 6" clip lifts back easily to load documents. Finished on both sides. TSCA Title VI Compliant & CARB 93120.2 Phase II Compliant. Made in USA.