10% Off
‹ Prev
Next ›
Scotch Thermal Laminating Pouches
- Ideal for protecting items from damage.
- Delivers a clear, professional and photo-safe finish.
- Great for frequently used documents in the home, office or classroom.
- Protects and adds professionalism to business documents.
- Ultra clear finish to let important information show through.
- Safe for use with most household cleaners.
$5.47
LIST: $6.09
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Length | 6.30" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 4.30" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Format | 4" x 6" |
| Width | 195 mm |
| Depth | 276 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 2.89 kg |
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
Product Information
| Brand | Scotch |
| Type | Laminating Pouch |
Overview
5 mil thick thermal laminating pouches offer superior thickness to laminating photos and other 4x6 sized items. Comes in a 20 pack. - Thermal Pouches up to 4"x6" - Clear and protect documents that you handle frequently. - 20 per package. - Photo safe
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.