Product Details
General Information
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Power Source | Battery/Solar |
| Number of Display Digits | 8 |
| Product Color | Blue |
| Form factor | Desktop |
| Type | Financial |
| Product colour | Blue |
| Cover | No |
| Housing material | Plastic |
| Control type | Buttons |
| Keys quantity | 26 keys |
| Tax calculation | Yes |
| Symbolic notation | Square root |
| Conversion between | Percent |
| Negation key | Yes |
| Digits | 8 digits |
| Display tilting | No |
| Display number of lines | 1 lines |
| Backlight display | No |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | LR54 |
| Width | 76 mm |
| Depth | 23 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 70 g |
| Package type | Blister |
Product Information
| Brand | Sharp |
| Type | Calculator |
Overview
New stylish calculator with compact body, 8-digit display, dual power and +TAX/-TAX functions.