Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 20 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 6.1 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Supported video modes | 720p, 1080p, 2160p |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| AWG wire size | 24 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 700 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 700 g |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Overview
The HDMM20 High Speed HDMI cable (20 ft) features 2 gold-plated HDMI (male) connectors and durable high quality construction to provide a dependable HDMI to HDMI connection between devices such as Blu-Ray Discâ„¢ players, HDTVs, DVD Players, stereo receivers, projectors and more. This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k. The HDMM20 20-foot HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. About StarTech.com HDMI to HDMI Cables: StarTech.com High Speed HDMI digital video and audio cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high quality, high definition performance. The HDMI standard combines high bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable, and provides crystal clear image resolution. The StarTech.com Advantage - Ensure a high quality, corrosion free connection through gold-plated contacts - Maintain durable, error-free HDMI to HDMI audio-video performance using molded connectors with strain relief - Backed by StarTech.com lifetime warranty ,ensuring long-term reliability and performance
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: TRPP5680101 Stock Available
-
Product Code: STCHDMM45
-
Product Code: STCHDMM40
-
Product Code: STCHDMM3MP
-
Product Code: STCHDMM30
-
Product Code: STCHDMM15
-
Product Code: STCHDMIMM6HSS
-
Product Code: STCHDMIMM6FL
-
Product Code: STCHDMIMM3HSS
-
Product Code: STCHDMIMM25FL
-
Product Code: STCHDMIMM15HS
-
Product Code: STCHD3MM7MW