Product Details
General Information
| Impression Width | 1.37" |
| Impression Length | 2.25" |
| Impression Type | Custom Message/Date Stamp |
| Impression Color | Red ~ Blue |
| Weight (Approximate) | 11.04 oz |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | ClassiX Self-inking Date Stamp |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Overview
Self-inking date stamp delivers up to six lines with 30 characters per line. Ideal for messages, dates and information. No stamp pad required. Heavy-duty plastic frame provides years of service. Stamp has replaceable ink cartridges. Contact customer service to customize stamp. Complete orders are shipped within 48 hours of receipt by Xstamper.