7% Off
‹ Prev
Next ›
Avery® Neon Shipping Labels, 8-1/2" x 11" , 100 Labels (5940)
- Customize labels with attention-getting images; make your most important messages stand out with high-visibility color labels.
- Ideal for announcements, priority messages, addressing, color-coding, identification/warning labels and more!
- Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print.
- 8 1/2" x 11" sheets.
$99.44
LIST: $106.54
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 8 1/2" |
| Label Length | 11" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 100 |
| Number of Labels per Sheet | 1 |
| Number of Sheets | 100 |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | Neon Green |
| Product Material | Paper |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Product Name | Neon Shipping Labels, 8-1/2" x 11" , 100 Labels (5940) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Stick & Stay ~ Smudge Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Overview
Have something important to say Customize your white labels with attention-getting images or make your most important messages stand out with high-visibility color labels. Ideal for announcements, priority messages, addressing, color-coding, identification/warning labels and more! Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print. For laser printers. Now you've got their attention.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.