5% Off
‹ Prev
Next ›
Avery® Printable Shipping Labels, 2.5" x 4" , 800 Labels (5817) - x 2 1/2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Paper - 8 / Sheet - 100 Total Sheets - 800 Total Label(s) - For Label Printer - 800 / Box
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
$63.73
LIST: $67.12
Product Details
General Information
| Finishing | Matte |
| Label Length | 4" |
| Label Width | 2 1/2" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Labels per Sheet | 8 |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Product Material | Paper |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 800 |
| Product Name | Printable Shipping Labels, 2.5" x 4" , 800 Labels (5817) |
| Packaged Quantity | 800 / Pack |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Overview
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.