- StockCode: LLR83100
<
>
Lorell Air Seating Mesh Back Chair with Air Grid Fabric Seat - Black Fabric Seat - Black Frame - 5-star Base - Black - Armrest - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Air Grid Seat Office Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 26" |
| Features | Reinforced ~ Comfortable ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Resilient ~ Back Depth Adjustment ~ Contemporary Style ~ Arm Height Adjustment ~ Padded Armrest ~ Synchro Tilt ~ Backrest Lock |
| Height | 43" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
