31% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Black Lab Book
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Black laminated cover for durability and strength.
- Ideal for school lab reports and note-taking.
- Center-sewn and tape-bound to permanently secure your notes.
- Heavyweight paper is 5 x 5 square/inch quad-ruled for meticulous results.
$523.69
LIST: $762.66
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 60 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Black Lab Book |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black |
| Basis Weight | 20 lb |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Durable Cover ~ Nonperforated ~ Unpunched |
| Length | 11" |
| Height | 0.33" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Overview
This book is ideal for use in labs and chemistry classes. The smooth 20 lb white writing paper is printed with a graph layout. Pages are not numbered. Covers are made from durable black laminate. The book is center sewn and tape bound for durability. Designed for permanent notes.