Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral |
| Binding Location | Top |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | Second Nature Spiral Steno Notebook |
| Width | 6" |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Blue ~ Gray ~ Brown |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Features | Acid-free |
| Length | 9" |
| Height | 1" |
Product Information
| Brand | TOPS |
| Type | Steno Book |
Overview
Use this Second Nature Notebook to complete the cycle and recycle. This wirebound steno book delivers the quality you need for efficiency. The compact size is great for on-the-go note-taking. Coil-lock wire binding at the top prevents snagging and scratching on your desk. Top binding is ideal for both right-handed and left-handed writers. One-subject notebook contains 70 sheets of 15 lb. acid-free paper that are Gregg-ruled for neater notes. 24 point chipboard backer helps protect your notes.