<
>
HON - Pear Seat Color - Fabric Seat Material - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Pneumatic ~ 360° Swivel ~ Slider ~ Upholstered |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 26.5" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Features | Breathable ~ Dual Wheel Caster ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Arm Height Adjustment ~ Synchro Tilt ~ Reclined |
| Height | 40.5" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Overview
Also Consider
-
Product Code: NPRCH302MNBK
-
Product Code: NPRCH301MABK
-
Product Code: EUTMFT945106
-
Eurotech Task Chair - Nightfall Seat Color - Fabric, Vinyl Seat Material - Canyon Nightfall - 1 EachProduct Code: EUTMFT945105
-
Product Code: EUTMFT945103
-
Product Code: EUTMFT945102
-
Product Code: EUTMFT945101
-
Product Code: SKU-3008575
-
Product Code: HONSVR1AILC90TK
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC90TK
Alternative Products
-
Product Code: HONITLMKD1MC67B
-
Product Code: HONITLMKD1MC49B
-
Product Code: HONITLMKD1MC47B
-
Product Code: HONITLMKD1MC22B
-
Product Code: HONITLMKD1MC19B
-
Product Code: HONSVR1AILC82TK
-
Product Code: HONSVR1AILC22TK
-
Product Code: HONSVR1AILC19TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TK
