- Generously-proportioned seat and back cushions with stain-resistant polyester upholstery.
- Easy-to-use controls deliver a customized fit.
- Five-star base with casters for mobility.
<
>
HON Volt Series Task Chair - Black - Fabric - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fabric |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Name | Volt Series Task Chair |
| Width | 19.3" |
| Depth | 25.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Height | 40" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
