- Let the air, and the comfort, flow freely.
- Breathable, four-way stretch, mesh mid-back design.
- Advanced synchro-tilt control mechanism.
- Height- and width-adjustable arms.
- Easy assembly.
<
>
HON Mid-Back Task Chair - Mid Back - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Contoured ~ Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Ignition Seating Mid-back Task Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 28.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Height | 44.5" |
| Features | Synchro Tilt ~ Breathable ~ Dual Wheel Caster |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Overview
Also Consider
-
Product Code: NPRCH300FNBK
-
Product Code: NPRCH201MAGY
-
Product Code: HONI2MRL2BC10TK
-
Product Code: HONI2MSKY2IMTHR
-
Product Code: SAF6830STBL
-
Product Code: SAF6830BMBL
-
Product Code: EUTFM408063
-
Product Code: EUT498SLAT33
-
Product Code: EUT498SLAT31
-
Product Code: EUTEHS5499
-
Product Code: NTF1460Y3A8M801
-
Product Code: NTF1460Y3A8M701
-
Product Code: NTF1460Y3A8M601
-
Product Code: NTF1460Y3A8M501
-
Product Code: NTF1460Y3A8M401
-
Product Code: NTF1460Y3A8M201
-
Product Code: NTF1460Y3A8M101
-
Product Code: NTF1460Y300M801
-
Product Code: NTF1460Y300M601
-
Product Code: NTF1460Y300M501
-
Product Code: NTF1460Y300M401
-
Product Code: NTF1460Y300M301
-
Product Code: NTF1460Y300M201
-
Product Code: NTF1460Y300M101
-
Product Code: NTF1460Y1A8M801
-
Product Code: NTF1460Y1A8M701
-
Product Code: NTF1460Y1A8M601
-
Product Code: NTF1460Y1A8M501
-
Product Code: NTF1460Y1A8M401
-
Product Code: NTF1460Y1A8M301
-
Product Code: NTF1460Y1A8M201
-
Product Code: NTF1460Y1A8M101
-
Product Code: NTF1460Y100M801
-
Product Code: NTF1460Y100M701
-
Product Code: NTF1460Y100M601
-
Product Code: NTF1460Y100M501
-
Product Code: NTF1460Y100M301
-
Product Code: NTF1460Y100M201
-
Product Code: NTF1460Y100M101
-
Product Code: NTF1460K2A8M801
-
Product Code: NTF1460K2A8M701
-
Product Code: NTF1460K2A8M601
-
Product Code: NTF1460K2A8M501
-
Product Code: NTF1460K2A8M401
-
Product Code: NTF1460K2A8M301
-
Product Code: NTF1460K2A8M201
-
Product Code: NTF1460K2A8M101
-
Product Code: NTF1460K200M801
-
Product Code: NTF1460K200M701
-
Product Code: NTF1460K200M601
-
Product Code: NTF1460K200M501
-
Product Code: NTF1460K200M401
-
Product Code: NTF1460Y3A8M301
-
Product Code: NTF1460Y300M701
-
Product Code: NTF1460Y100M401
-
Product Code: NTF1460K200M301
-
Product Code: NTF1460K200M201
-
Product Code: NTF1460K200M101
-
Product Code: HONSVSR1ACLC19T
-
Product Code: BOP6116CCS
-
Product Code: LLR80006
-
Product Code: SAF3505BL
-
Product Code: OSP7537A773
-
Product Code: LLR6200835
Alternative Products
-
Product Code: HONI2MRL2BC10TK
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1ON
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8S1LA
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1DO
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1BU
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Black - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8BT01
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1ON
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8B1LA
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1DO
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1BU
-
Product Code: BOPB6566GYBK
