Product Details
General Information
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 40 |
| Product Name | Recycled Legal Pad |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Height | 0.22" |
| Length | 11.8" |
| Features | Chipboard Backing ~ Perforated ~ Unpunched ~ Easy Tear ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Overview
Legal pad is made from smooth, 15# recycled paper with post-consumer waste content. Each pad features legal ruled blue lines and double red margin lines for easy organization. The micro-perforated sheets are a breeze to tear out, while the 34 pt chipboard back provides stability for writing on the go. The stapled and taped construction ensures the pages stay securely in place. Full sheet size is 8.5" x 11.75" and tear-out size is 8.5" x 11". Each pad includes 40 sheets.