Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | EnviroShades Colored Legal Pad |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 2.25" |
| Length | 11.8" |
| Features | Micro Perforated ~ Poly Wrapped ~ Unpunched ~ Double Red Margin ~ Chipboard Backing |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Overview
Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains 50 sheets of writing paper. Smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. The 8-1/2" x 11-3/4" sheets are microperforated for easy removal. Tear-out size is 8-1/2" x 11". Extra-thick chipboard backs (50 point) add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.