Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Location | Side |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Carbonless Chemistry Notebook |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Multi-colored |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.33" |
| Length | 11" |
| Features | Carbonless ~ Perforated ~ Unpunched ~ Snag Proof ~ Moisture Resistant |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Laboratory Notebook |
Overview
This book is ideal for use in labs and science classes. Sets are consecutively numbered. The front cover is made from durable 20-pt board.