Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Number of Sheets | 72 |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Sewn Memo Book |
| Width | 3.8" |
| Height | 0.25" |
| Length | 6.1" |
| Features | Durable Cover ~ Flexible Cover ~ Permanent Bind |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Memo Book |
Overview
Slide this little memo book in and out of your pocket with no hassles. Book is center sewn and tape bound: no wire to hang you up. The paper features narrow-ruled horizontal lines. Covers are made from durable, yet flexible red pressboard. Great for work in the field.