Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Legal Pads |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.25" |
| Length | 11.8" |
| Features | Micro Perforated ~ Unpunched ~ Chipboard Backing |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Overview
Writing pad offers an easy, reliable way for note-taking at your desk or long meetings. Smooth, 15 lb. paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Tear-out size is 8-1/2" x 11". The 34 point chipboard backs add stability. Each 50-sheet pad is stapled and taped along the top so it's easy to use for left-handed and right-handed note-takers.