9 to 5 Seating Vault 1460 Armless Task Chair - Black Seat Color - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Depth Adjustment |
| Product Name | Vault 1460 Armless Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 18" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 46.5" |
| Features | Ratchet Back ~ Back Height Adjustment ~ Seat Slider ~ Backrest ~ Synchro Tilt |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Overview
Vault Task Chair with no arms goes beyond the expected with features that let you personalize your comfort. Uncommon for a mesh back design, ratchet back-height adjustment lets you raise or lower the backrest from 23" to 25-1/2" for the greatest comfort. High-quality, woven tension mesh in blue conforms to your back, following every move with support, including the lumbar region. Seat slider adjusts the seat depth from 16" to 18-1/2" so you are just where you need to be. Other functions include upright tilt lock, 3:1 back-to-seat tilt ratio, center knob tension adjustment, pneumatic seat-height adjustment from 17-1/2" to 22-1/2" and 360-degree swivel. High-resilient, molded foam seat features a waterfall seat front to promote circulation and good health. 20" wide seat is upholstered in Onyx fabric. Durable, black nylon base with five casters offers long, trouble-free service. Weight capacity is 300 lb.
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: NTF1460Y300M801
-
Product Code: NTF1460Y300M601
-
Product Code: NTF1460Y300M501
-
Product Code: NTF1460Y300M401
-
Product Code: NTF1460Y300M301
-
Product Code: NTF1460Y300M201
-
Product Code: NTF1460Y300M101
-
Product Code: NTF1460Y100M801
-
Product Code: NTF1460Y100M701
-
Product Code: NTF1460Y100M501
-
Product Code: NTF1460Y100M301
-
Product Code: NTF1460Y100M201
-
Product Code: NTF1460Y100M101
-
Product Code: NTF1460K200M801
-
Product Code: NTF1460K200M701
-
Product Code: NTF1460K200M601
-
Product Code: NTF1460K200M501
-
Product Code: NTF1460K200M401
-
Product Code: NTF1460Y300M701
-
Product Code: NTF1460Y100M401
-
Product Code: NTF1460K200M301
-
Product Code: NTF1460K200M201
-
Product Code: NTF1460K200M101
