29% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring EnviroNotes Earthtone 2-Subject Notebook
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- College-ruled with margins making it ideal for note-taking.
- Smooth, white, writing paper.
- Paper is produced with from Sugarcane fiber, a sustainable post-agricultural paper.
- Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
$332.49
LIST: $465.82
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Name | EnviroNotes Earthtone 2-Subject Notebook |
| Width | 9" |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 7% |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Dark Red ~ Black ~ Dark Blue ~ Green |
| Height | 0.38" |
| Length | 11" |
| Features | Storage Pocket ~ Chipboard Backing ~ Easy Tear ~ Coil Locked ~ Heavy Duty Cover ~ Smooth ~ Micro Perforated ~ Snag Proof ~ Hole-punched |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Overview
Environotes wirebound notebook. Smooth, white, writing paper is college ruled with a red margin line. Paper is produced from Sugarcane fiber, a sustainable post-agricultural paper. Paper is high-performance 20 lb allowing writing on both sides. Covers are produced from high-recycled content 25-point Reprise board. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.