Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 150 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Width | 9" |
| Product Name | Genesis 3-Subject Notebook |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
| Height | 0.50" |
| Length | 11" |
| Features | Hole-punched ~ Micro Perforated ~ Easy Tear ~ Divider ~ Durable Cover ~ Heavy Duty Cover ~ Class Schedule ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Overview
Enjoy smooth 15-lb writing paper that is college-ruled with a red margin line to keep your notes neat and clean. Sheets are micro-perforated for easy and clean tear-out to 11" x 8.5". Covers are produced from durable 19-pt poly. The back cover is a heavy-duty 50-pt chipboard. One double storage pocket is located under the front cover for easy storage of papers. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ROA97227CS
-
Product Code: ROA97226CS
-
Product Code: ROA13507CS
-
Product Code: ROA13506CS
-
Product Code: ROA13505CS
-
Product Code: ROA13098CS
-
Product Code: ROA12511CS
-
Product Code: ROA11295CS
-
Product Code: ROA11197CS
-
Product Code: ROA11097CS
-
Product Code: MEA72456
-
Product Code: ROA77479
-
Product Code: MEA0520012 Stock Available