Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Width | 7.9" |
| Product Name | Flex Cover Composition Book |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.3" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Flexible Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Overview
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board (great for backpacks!) that are printed in the traditional marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.