Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Product Name | Lifenotes Wirebound Notebook |
| Width | 5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Storage Pocket ~ Easy Tear ~ Snag Proof ~ Micro Perforated |
| Length | 7" |
| Height | 1.25" |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Pink ~ Purple ~ Blue ~ Green |
| Assembly Required | No |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Overview
Keep track of your life with Lifenotes. The fashionable cover icons and colors are perfect for everyday notes. The convenient small size will fit where it needs to - pocketbook, briefcase and backpack. Be kind to the environment by using the recycled paper. Don't worry about the wire snagging on your clothes, as the wire loops are locked closed. Four designs allow you to use different themes for different uses.