Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Unruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Overview
Composition book contains 50 sheets of unruled paper. Design features center-sewn and tape binding. Hard cover is a rigid with a marble design.