37% Off
‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Marble Comp Book
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Inside of covers is printed with class schedule and other useful information.
- Center-sewn and tape bound construction.
- Perfect for note-taking.
- Printed in the traditional marble pattern.
$94.06
LIST: $150.49
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Marble Comp Book |
| Height | 0.50" |
| Length | 9.8" |
| Features | Printed ~ Perforated ~ Class Schedule ~ Hard Cover ~ Stiff-back ~ Permanent Bind |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | Sri Lanka |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Overview
Unleash your creativity in this premium composition book! This notebook boasts durable, permanently bound construction to keep your ideas secure. The smooth, plain 15 lb paper is perfect for all your writing needs, from detailed notes to creative sketches. The classic hard cover features attractive styling, offering a touch of personality. Each book provides ample space for all your thoughts and ideas.