Product Details
General Information
| Number of Sheets | 70 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Height | 0.25" |
| Length | 10.5" |
| Features | Micro Perforated ~ Printed ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | College Ruled One Subject Spiral Notebook |
| Width | 8" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Overview
Subject wirebound notebook. Smooth, white, 15 lb writing paper is college ruled with a red margin line. Covers are printed on a bright board. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.